Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Mediální obraz Izraele a konflikt v Gaze

Napsal(a)   čtvrtek, 22. prosinec 2011 12.38
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

z pošty od našeho čtenáře

Vážení přátelé,

jen velice výjimečně rozesílám jakékoli hromadné maily - toto je za mě úplně první. Nicméně, pokud cítíte potřebu připojit svůj hlas k vyjádření nesouhlasu s tím, jak naše média prezentují obraz Izraele a konflikt v Gaze - přeposílám vyjádření ICEJ, za kterým i já stojím.

Dále pro zájemce připojují níže i svůj vlastní dopis radě ČT, který jsem posílal v úterý 1.6.

Díky

Daniel Žingor

Vážená rado České televize,

jsem koncesionářem a divákem ČT, je mi 39 let a v současné době pracuji jako finanční ředitel české stavební firmy.

Dlouhodobě a se značným znepokojením sleduji způsob informování veřejných sdělovacích prostředků (tedy i Vás) o blízkovýchodním konfliktu, Izraeli a toho, co se tam děje.

Sám jsem byl v Izraeli dvakrát - z toho v roce 1998 na 4 měsíce, o tuto problematiku se dlouhodobě zajímám. Dvakrát jsem byl také členem delegace organizace ICEJ, kdy jsme byli pozvání, prostřednictvím pana europoslance Jana Zahradila, do Evropského parlamentu, abychom diskutovali na půdě tohoto parlamentu o této problematice a vyjadřovali svůj postoj k ní.

Jsem hluboce přesvědčen, že způsob, kterým i Vaše televize informuje o blízkovýchodním konfliktu je ideologicky a jednostranně podbarven ve prospěch arabské strany.

Prosím toto nevnímejte jako agresivní rétotriku vůči Vám.

Zkusím uvést několik příkladů: Z Vašeho slovníku se úplně vytratilo slovo terorista a sklouzli jste k všeobecnému eufemistickému označování "radikál" a v naprosté většině nenacházíte ani dostatek odvahy k označení "islámský radikál". Toto je ovšem naprosto scestné a zavádějící. Radikál můžu být ve svých názorech já a toto může být naprosto legitimní postoj. Ovšem člověk, který se opásá trhavinou a jde se odpálit na trh nebo do autobusu není "radikál" je to terorista. Osobně mě hluboce uráží, pokud je potom tento terorista dáván na stejnou rovinu např. "křesťanskými radikály", kteří např. odmítají potraty. Jsem bohužel přesvědčen, že tímto legitimizujete terorismus jako takový a dnes už běžně na něj nasazujete určitý háv národního odboje a odporu vůči utlačovatelům. Tento postoj je naprosto smrtící. Já se jen modlím, aby se následky těchto (i Vašich) postojů nerozrostly do podoby v západní Evropě běžné, kdy v důsledku toho, že kluka utíkajícího před policií zabije elektřina, hoří půl Paříže a celá francouzská společnost se na to jen paralyzovaně dívá.

Jako další příklad můžu uvést způsob, jakým bylo včera informováno o útoku Izraele na konvoj směřující do Gazy. Ve svých komentářích se vůbec nepozastavujete nad tím, jak je možné, že někdo spolupracuje s mezinárodními teroristickými organizacemi, vůbec nezmiňujete ani to, jak neuvěřitelnými dotacemi z EU, USA i Izraele samotného jsou palestinská území dotována. Vůbec už potom neuvádíte, že z těchto peněz (tedy i našich daní) byly pořizovány zbraně, kterými Palestinci útočili na Izrael. Nehovoříte o tom, že v Gaze neteče voda proto, že Palestinci vytrhali vodovodní potrubí, aby z něj vyrobili odpalovací rampy pro kaťuše k ostřelování Izraele. Nicméně v okamžiku, kdy se Izrael rozhodne bránit (a on se bránit bude - o tom jsem díky Bohu přesvědčen) přinášíte srdceryvné komentáře, které dokládají, že Izrael se opravdu zničit nenechá.

Jak už jsem psal - byl jsem v Izraeli a o tuto problematiku se zajímám dlouhodobě. Izrael od okamžiku svého vzniku zápasí o svou existenci. V zápase o tuto existenci mu nepřicházíte na pomoc ani Vy, ani USA a ani EU (i když bych si to velmi přál), ale musí si pomoct sám.

Vážená rado České televize, kořeny našeho vztahu k Izraeli a Židům nejsou díky Bohu jednostranně protiizraelské. Náš první prezident T.G. Masaryk vstoupil jako první prezident na území dnešního Izraele a starého Hilsnera se zastal navzdory tomu, že to byl jistě odpudivý člověk, bezdomovec a zkrachovalá existence, jen proto, že na jeho straně prostě byla pravda.

Velmi Vás tímto dopisem prosím o nápravu a změnu přístupu k tomuto informování navzdory tomu, že to není zrovna populární a je daleko jednodušší nechat se nést vlnou, která by ovšem v delším horizontu zničila nás samotné.

V úctě a s pozdravem,

Ing. Daniel Žingor

Číst 2011 krát Naposledy změněno čtvrtek, 22 prosinec 2011 13:16
Používáním tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie.