Sjezd mládeže 2014 - Mladí křesťané přijeli „objevovat poklad“ do Českého Těšína

Napsal(a)  Ester Pluskalová  pondělí, 26. leden 2015 09.33

Ve dnech 24. až 27. 10. proběhlo 13. setkaní mládeže AC v Českém Těšíně. Akce se zúčastnilo přes 300 lidí. Hlavní řečnicí byla Paige Allen z Texasu. Organizátoři připravili bohatý program.

Od pátečního odpoledne se do Českého Těšína hrnuly skupinky mládežníků, nejen z Apoštolské církve, aby spolu tradičně strávili prodloužený víkend. I já společně s naší mládeží a dalšími ze všech koutů České republiky jsme přijeli, jako každý rok, plní radosti a očekávání. Akce se koná již 13 let, v různých městech.

První oficiální přivítání účastníků sjezdu a zahájení sjezdu provedl mladý hudebník Kalwich (Matouš Kalvach), který byl také hostem celého sjezdu a byl pozván do každoroční „sjezdové“ talkshow. Téma letošního sjezdu Tajemství pokladu vycházelo z knihy Matouše 13. kapitoly, 14. verš a zní: „Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole.“ „Ptáme se mladých lidí, co je tím ‚pokladem‘ jejich života, pro co jsou ochotni riskovat, pro co jsou ochotni žít,“ dodává na vysvětlenou hlavní pořadatel sjezdu Tomáš Süss.

Na 300 mladých lidí ve věku mezi 15 a 25 lety naslouchalo řečníkům, kteří povzbuzovali ke hledání pokladu v životě každého člověka. Mládež se měla zamýšlet nad tím, co je pro ni důležité a za čím chce jít. Skvělé kázání měla především hlavní řečnice sjezdu Paige Allen, která společně se svým týmem (manželem a dalším manželským párem) přijela z Texasu. Celý sál vždycky se zatajeným dechem poslouchal příběhy z jejího života, kterými ji Bůh učil a mluvil k ní. „Kdo mě zná, ví, že ráda vyprávím příběhy,“ začínala své první kázání Paige.

Zajímavým bodem programu byl například duchovní labyrint, který mládežníky zavedl na různá místa ve městě. Pořadatelé na určených stanovištích připravili úkoly, které vedly k zamyšlení, rozhovorům s Bohem, naslouchání, pokání. „Pokud do labyrintu vstupujete s tím, že je to blbost a nic vám to nedá, pak se tak stane. Pokud jste otevření, věřte, že Bůh bude jednat,“ zněla průvodní slova jednoho z organizátorů Toma Galdy. A Bůh skutečně mluvil, mladí lidé plnili úkoly, přijímali slova povzbuzení a modlitby.

Hodnotné pro mě byly i další semináře a workshopy. Například seminář o pomluvách, kde jsme se dozvěděli, co pomluva znamená a jak může působit na náš život i životy kamarádů, podle verše z Bible. Ve workshopu o „lovení pokladů“ nás manžel hlavní řečnice Josh povzbuzoval, ať se nebojíme modlit, čekat na Boží slovo, vyjít do ulic a hledat lidi, ke kterým chce Bůh skrze nás mluvit.

A bez pořádné hudby by sjezd prostě nebyl sjezdem. Pozvání přijala česká křesťanská kapela Deep Inside, vedla nás všechny do chval hned na úvod a první den. Další dny ji vystřídala slovenská kapela Tretí deň a ta také zajistila koncert v sobotu večer. Bylo povzbuzující vidět celý sál na nohou, jak nadšeně a ze všech sil chválí Pána. Frontman kapely Miro Tóth byl sice pár dnů před koncertem v nemocnici kvůli hlasivkám, ale díky Bohu celý koncert zvládl.

Nechyběla ani prezentace aktivit Odboru mládeže naší církve (OMAC). Skvěle svou reprezentaci uchopili studenti biblické školy a předvedli vtipný a výstižný muzikál motivující do studia na VOŠMT.

Moc se mi také líbí budova těšínského sboru a nasazení místní mládeže, která se silně zapojila do organizace a po celou dobu akce provozovala i bufet. Mládežníci byli z akce nadšení. „Sjezd byl moc super! Splnil přesně to, co jsem očekávala. Naplnil mě Boží radostí,” komentovala svůj zážitek jedna z účastnic. Všem organizátorům, dobrovolníkům, řečníkům a služebníkům patří dík J a děkuji Bohu za SJEZD!

Ester Pluskalová

AC Olomouc