Život v Kristu

Ostatní

pondělí, 20. květen 2019 10.12

O věcech budoucích

„Boží spásná milost se totiž zjevila všem lidem. Učí nás, abychom se zřekli bezbožnosti a světských žádostí a žili na tomto světě rozvážně, spravedlivě a zbožně, v očekávání té požehnané naděje – slavného příchodu našeho velikého Boha a Spasitele Ježíše Krista.“ (Tt 2,11–13, B21)

úterý, 14. květen 2019 17.58

Stále živá kniha Zjevení

Nedávno jsem měl tu čest zúčastnit se pastorální konference Apoštolské církve, věnované tématu „eschatologie“. Jelikož je o mě známo, že se připravuji na sepsání zásadního spisu o biblické knize Zjevení, dostalo se mi té výsady, že jsem mohl účastníky konference oslovit.

sobota, 11. květen 2019 17.29

Abeceda eschatologie

Evangelium, dobrá zpráva o Ježíši Kristu, je dobře pochopitelným poselstvím o záchraně. Prorok píše o cestě, po které nepůjdou nečistí a ani hloupí na ní nezbloudí. (Iz 35,8) Ale ne všechna místa v Bibli jsou tak jasná a jednoduše srozumitelná. Typickým příkladem je nauka o posledních věcech tzv. eschatologie (eschatos – poslední, završená míra skutečnosti a logos – slovo, řeč nebo význam).

čtvrtek, 18. duben 2019 17.42

Kdo uvěří naší zprávě?

Touto otázkou začíná nádherná 53. kapitola proroka Izajáše. „Nad kým se zjeví paže Hospodinova? Vyrostl před ním jako proutek, jak oddenek z vyprahlé země, neměl vzhled ani důstojnost. Viděli jsme ho, ale byl tak nevzhledný, že jsme po něm nedychtili. Byl v opovržení, kdekdo se ho zřekl, muž plný bolesti, zkoušený nemocemi, jako ten, před nímž si člověk zakryje tvář, tak opovržený, že jsme si ho nevážili. Byly to však naše nemoci, jež nesl, naše bolesti na sebe vzal, ale domnívali jsme se, že je raněn, ubit od Boha a pokořen.“ (Iz 53,1–4)

úterý, 16. duben 2019 15.09

Co Velikonoce znamenají pro křesťana?

Velikonoce – prastaré svátky jara, nebo židovský nový rok (připomínka vyjití izraelského národa z egyptského otroctví), anebo křesťanské Velikonoce (ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista)? Ty křesťanské Velikonoce, že jo? :-)

čtvrtek, 14. březen 2019 14.17

S apoštolem Pavlem o teologickém vzdělávání

Bratře Pavle, během svého života jste byl ovlivněn rabínem Gamalielem (Sk 22,3) a farizejskou tradicí (Fp 3,5). Avšak nejvíce vás oslovilo setkání s Ježíšem (Sk 9,3–6). Co se vlastně stalo?

Když jsem slepý seděl v Damašku (Sk 9,9), Hospodin otevřel oči mého srdce. Pochopil jsem, že to, co můj lid po staletí vyhlížel – naději na vzkříšení, věčné dědictví a moc Boží, to všechno se naplnilo v Ježíši Nazaretském. Jeho smrtí a vzkříšením jsou navíc zachráněni nejen Židé, ale i pohané (Ef 3,6).

úterý, 05. březen 2019 16.13

Co mají společného Atény s Jeruzalémem, Berlínem a Azusa Street?

Pár myšlenek k tématu duchovního a teologického vzdělávání v církvi

Vzdělávání ve věcech víry má dlouhou historii jak v židovské, tak v křesťanské tradici. Popsat tuto historii by dalece přesahovalo kapacitu tohoto článku. Je však možné definovat alespoň některé hlavní rysy, které lze v tomto procesu vzdělávání v průběhu času nalézt.

úterý, 19. únor 2019 09.10

Limity 2019

Konference, kterou by muži v naší církvi neměli minout. Limity 2019 je 2. ročník celostátní konference mužů Apoštolské církve. Název LIMITY jsme ponechali jako trvalý název konference. Chceme vyzývat muže v naší církvi, aby s Boží pomocí svých limitů ve všech oblastech svého života dosahovali či dokonce je překonávali. Muži potřebují mít ve svém životě správné výzvy a tato konference chce takové výzvy mužům předkládat.