Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

IMPULZ 2015

Napsal(a)  Ester Pluskalová  středa, 27. květen 2015 10.45

Máme za sebou další ročník skvělého Impulzu. Jedná se o akci organizovanou Odborem mládeže AC a jejím cílem je vyučovat, povzbuzovat a inspirovat mladé vedoucí a jejich pomocníky. Vedoucí, kteří na akci přijíždějí, většinou vedou mládeže a dorosty ve svých sborech po celé ČR.

Od loňska dostal Impulz novou podobu, nyní je koncipován jako víceleté „studium“ vůdcovství a práce s mladými lidmi. Loňští účastníci tak byli historicky prvními „prváky“ a pokračovali ve druhém ročníku. Do prvního ročníku se letos přihlásilo dvacet vedoucích. Impulz probíhá ve třech etapách – vždy druhý víkend v únoru, březnu a dubnu. Únorové setkání je určeno pouze pro účastníky prvního ročníku a proběhlo ve vyškovském sboru AC. Na druhém setkání už se ve společných i dělených seminářích vyučovali oba ročníky a proběhlo ve Valašském Meziříčí. Poslední setkání se uskutečnilo druhý víkend v dubnu, bylo nejdelší a zahrnovalo inspirativní návštěvu Drážďan. V tomto německém městě je sbor s osmi sty členy a asi čtyřiceti člennou mládeží.

Vyučování vedoucích mají v první řadě na starosti samotní zkušení vedoucí, kteří nyní vedou celý Odbor mládeže AC – Martin Penc, Petr Rattay a Tomáš Galda. Vyučováním vedoucích dorostu posloužil pastor a vedoucí dorostu sboru AC České Budějovice Štěpán Beran a jako další vyučující pomohl také zástupce biskupa Radek Smetana. Dále se do vyučování zapojují i jiní zkušení vedoucí a hosté. Hlavní vedoucí akce si rozdělují všechny účastníky podle různých kritérií pro osobnější diskuze v malých skupinách, kde se zabývají individuálními problémy mladých vedoucích a podávají praktické rady. Dále organizátoři tvoří program setkání tak, aby v něm byli zahrnuty rozmanité aktivity, které přispívají ke vzdělání, povzbuzení a praktické pomoci. Volný čas umožňuje seznamování, sdílení stejných názorů a problémů, je zde možnost hrát hry. Čas modliteb a chval vyzývá k naslouchání Božího hlasu. Semináře dodržují linii témat vycházejících ze studijních materiálů Impulzu. Studenti prvního ročníku pracují s knihou Lidé, úkoly a cíle – studie křesťanského vůdcovství od Billie Davisové, druháci studují knihu přeloženou z angličtiny, která je zatím pouze pro interní použití. Studium knihy je pojato stylem samostudia a znalosti musejí účastníci prvního ročníku dokázat v průběžných testech na všech třech setkáních. Dále obě skupiny musejí na základě samostatně vybrané lekce z knihy vypracovat esej, ve které reflektují konkrétní situace ve své službě v závislosti na tématu lekce.

Důležitou součástí Impulzu je také inspirace, kterou přináší návštěvy jiných sborů a mládeží. Letos se jednalo o návštěvu živého setkání mládeže ve sboru AC Valašské Meziříčí, kde se vedoucí zúčastnili pátečního setkání mládeže. Vyvrcholením celého ročníku pak byla návštěva sboru Jesus Gemeinde v německých Drážďanech. Přijeli jsme na páteční mládežnické setkání. První na programu byla trochu netradičně společná večeře, což je pro místní mládež běžné. Dále klasicky chvály, hra a slovo. Celé sobotní dopoledne zaplnily semináře pastora sboru Wayna a bývalého vedoucího mládeže Andrého. Řečníci vytvořili prostor k otázkám a podali rady a myšlenky vycházející z jejich dlouholetých zkušeností. Sobotního programu se účastnili i nynější vedoucí mládeže a jejich pomocníci, se kterými byla možnost navázat kontakty. Večer patřil příjemné prohlídce historického centra Drážďan. V neděli dopoledne celá, asi čtyřicetičlenná, výprava navštívila velké shromáždění.

Na závěr celé akce měli „studenti“ možnost hodnotit a podávat zpětnou vazbu. Myslím si, že Impulz splnil svoje cíle a vedoucí mohli odjet povzbuzeni a inspirováni. I ostatním vedoucím a lidem, kteří o práci s mladými uvažují, doporučuji Impulz v příštím roce navštívit. Neodjedete s prázdnou. J

Ester Pluskalová, AC Olomouc

Používáním tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie.