Co mi duchovní soustředění dalo a vzalo?

Napsal(a)   pátek, 09. říjen 2015 13.25

V prvom rade mi dalo to, že som si uvedomil, ako veľmi málo som dal Pánovi, vpodstate nič. Takže chcem to napraviť.

Miloš, 51 let

Neviem na to tak jednoznačne jednou vetou odpovedať. Asi že Pán si ma chce použiť v službe, ktorú má pre mňa připravenú. Zatiaľ bojujem o svoju rodinu, zápasím o deti, ktoré eště nie sú spasené. Ukázalo mi, v čom sú moje nedostatky, čím bránim tomu, aby mohol Pán konať v našej rodině. Toto som tak poznala a chcem to odstrániť s Jeho pomocou vo svojom životě.

Zdenka, 49 let

Nevzalo mi nic, dalo mi to tělesný odpočinek, ale určitě mě to posílilo v jistotě povolání a v jistotě nasměrování dál. Určitě mě to upevnilo v Kristu, ale to asi každého, oživilo mi to některé zapadlé věci. Nemám to ještě úplně zpracované, píšu si poznámky… znovu mi to připomnělo duchovní principy, pravidla, které jsem dříve praktikoval, ale zapomněl a opustil. Kázání biskupa, to jsou perly, jsem strašně moc rád, že právě kázání z listu Římanům jsou osobní. Jsem rád, že naše církev je nasměrovaná do hlubšího vztahu s Kristem, to je důležité pro nás, i pro mne osobně.

Milan, 63 let

Vyučování Martina Moldana je vždycky dobré. Letos sáhl po epištole Římanům, což je obtížný list. Velice jsem uvítala, že přetlumočil ty složité formulace a složité myšlenky, aby to pochopili i lidé, kteří by k tomu sami nedospěli. Na skupinkách zaznívalo, že to lidé přijímali s velkým ohlasem, že epištolu Římanům ještě nečetli nebo ji odkládali nebo jí nerozuměli. Jen je škoda, že je to na malém prostoru, který biskupovi neumožňoval jít víc do hloubky a nemohl se věnovat celému tomu textu, takže vybíral jen stěžejní pasáže. Uvítala bych, kdyby třeba pro vedoucí nebo lidi, kteří jsou zralí v Pánu, takové hluboké vyučování mohlo být třeba ve formě nějaké konference, kam by už přijeli lidé, kteří vědí, na co jedou. Tady jsme velmi rozmanití, od těch, kteří teprve uvěřili, až po ty, kteří jsou věřící 30 let i víc. Je potom těžké se všem zavděčit. Co se týče kázání emeritního biskupa, je to podobné. Lidé, kteří jsou krátce v Pánu, velmi k nim mluví, jak ho Bůh vedl, jak ho vyučoval, no a zase ti, kteří to už slyšeli, se mohou utvrdit v tom, že Bůh jedná specifickým způsobem, ale asi to není pro ně určeno. Myslím si ale, že si letos tady mohl každý vzít, co potřeboval.

Lenka, 57 let

Soustředění mi dalo užší vztah s Bohem.

Anička, 17 let

Duchovní soustředění mi vzalo nějaký čas. :-) Člověk slyší spoustu kázání, některá i opakovaně, ale některé podněty se mne přesto znovu dotkly. Dalo mi to takovou novou inspiraci nebo znovu mě to uvedlo do nějakých dřívějších slibů Pánu, které ještě nebyly naplněny.

Tomáš, 53 let

Vzalo mi to přesvědčení, že na duchovním soustředění nemůžu bydlet, protože je to moc drahé :-) a protože můj manžel pro to není moc zapálený. Dalo mi to to, že příští rok přijedu i s dětmi. Takže začínám šetřit. :-)

Jana, 37 let

Načerpala jsem určitě. Přijela jsem si sem odpočinout, asi to není moc duchovní… Takže tady tak před Pánem odpočívám, čerpám, je to pro mě takové naplnění. Neříkám, že by mi to vyřešilo moji situaci, ale mě to pořešilo. :-)

Lea, 46 let

Vzalo mi nějaký čas, ale toho času nelituji, protože mi dalo novou důvěru v to, že Bůh jedná, je živý a že v téhle církvi je spousta skvělých lidí.

Lída, 54 let

Internetová stránka: www.zivotvkristu.cz