Platforma zakládání sborů Apoštolské církve

Napsal(a)   pondělí, 22. květen 2017 13.04

Církev je živý organismus. Vše živé, co bylo Stvořitelem stvořeno, podléhá přikázání: „Ploďte a množte se a naplňte zem.“ Pro církev platí stejné přikázaní, je povolána k tomu, aby se rozmnožila a naplnila svět. Neplodnost je nemoc, a přesto že se s ní setkáváme, neměli bychom se s ní smířit jako s něčím normálním. Pokud chceme mít děti, musíme pro to něco udělat. Pokud chceme, aby nám narozené děti vyrostly, byly zdravé, vychované a schopné se dál množit, musíme pro to udělat ještě mnohem víc.

Rada Apoštolské církve (dále AC) pod vedením biskupa Martina Moldana si tento fakt velmi uvědomuje, a proto dala podnět ke vzniku platformy zakládání sborů AC. Z tohoto podnětu se před rokem sešel tým ve složení Stašek Bubik, Bohuslav Sikora, Martin Penc, Jiří Pospíšil a Viktor Baláž a zde vidíte výsledek jejích práce.

Na stránkách www.zakladanisboru.webnode.cz, můžete pravidelně sledovat výsledky jejich práce. Kromě webu chceme na stránkách časopisu vydávat pravidelnou rubriku na toto téma.

Proč platforma?

Slovo platforma evokuje nějaký prostor nebo místo, kde chceme prezentovat to, co již v této oblasti jako církev děláme. Vycházíme z toho, že zde nevzniká něco úplně nového, naše církev od samého počátku zakládala nové sbory. Možná si to úplně neuvědomujeme, ale za posledních 30 let jsme se zdesetinásobili, což není vůbec špatné. Čtenáři pamětníci si ještě vzpomenou na prvních pět sborů, které církev v roce 1989 zakládala. Byl to tuším Žukov, Třinec, Brno, Praha a Kutná Hora. Dnes má naše církev více než 50 sborů! Věřím, že je to Boží dílo, a hlavně jemu chci za to děkovat. Pokud by ale Pán Bůh v této zemi neměl lidi, jako byl Rudolf Bubik, Pavel Kocur a Bohuslav Tetiva, tato církev by zřejmě nikdy nevznikla. Tito muži si před více než 40 lety řekli, že udělají pro tuto zemi něco společně. My dnes žijeme jejich sen a je pro nás naprostou realitou. Všichni tři výše zmínění služebníci jsou již u Pána. Udělali obrovský kus práce a my dnes vidíme její ovoce. Jak ale naložíme s další generací?

Pokud se podíváme na růst naší církve a zakládání nových sborů, nemůžeme být spokojeni. V roce 2016 naše církev poprvé po mnoha letech stagnovala. Mnohé sbory nemají žádné misijní stanice a za posledních 10 let nevstoupily na žádné nové území. Na druhou stranu v naší církvi máme několik dobrých projektů pro zakládání nových sborů. Napříč celou zemí jsou nové rostoucí církve, které byly založeny v posledních pěti letech. Cílem platformy není přinést něco převratně nového, ale probudit misijní DNA, kterou naše církev má od začátku. Nevíme, kam nás Pán Bůh dovede v budoucnu, ale pro začátek jsme dali „na společný stůl“ to, co již máme, a chceme se společně učit, jak jít dál a využívat naplno synergii církve.

Pro rok 2017 jsme připravili dvě akce, které by měly v celé církvi probudit zájem o zakládání nových sborů a znásobit to, co již děláme a co je to úspěšné. První setkání, BootCamp, je zaměřeno na motivaci a nábor nových zakladatelů. Druhé setkání, nese název 24 hodin zakladatelů a je namířeno na všechny, kteří již sbory zakládají. V našem názvosloví by to měli být všichni vedoucí misijních stanic. Zároveň se na výše zmíněných webových stránkách platformy můžete dočíst o třech projektech, které v rámci naší církve fungují. Je to projekt Noe na Jižní Moravě, Expanze království v Čechách a projekt 153 v Kolíně.

BootCamp 2017

(13. – 15. říjen 2017, středisko Immanuel, Dlouhý)

Jedná se o první setkání, kam chceme pozvat všechny ty:

- kterým Bůh klade na srdce zakládání sborů,

- kteří vnímají Boží povolání k zakládání sborů,

- kterým leží na srdci nějaké místo, pro založení nového sboru,

- kteříse chtějí více dozvědět na toto téma a setkat se s lidmi s bohatými zkušenostmi v této oblasti.

Jako hlavního hosta jsme pozvali Mariusze Muszczynského z Polska, který vede odbor zakládání sborů v Polské letniční církvi a má mnohé zkušenosti v této oblasti. Osobně jsem se s Mariuszem potkal na třech Bootcampech, které pořádal v Polsku. Spoustu věcí jsem se od něj naučil, byl mi velkou inspirací a otevřel mi oči v tom, jak zakládat sbory ve střední Evropě. Na setkání by měli být též čeští řečníci Stašek Bubik, Jirka Pospíšil, Bohuš Sikora, Martin Penc, kteří jsou zapojeni do projektů zakládání sborů v ČR.

Setkání proběhne v krásném prostředí Konferenčního střediska Immanuel a bude finančně dotováno 50 %.

Pokud přijedeš, dozvíš se mnohé informace o tom, jak zakládat nové sbory v našem prostředí, jaká jsou úskalí, jak vybudovat tým, zda jsi tou vhodnou osobou, jak překonávat překážky, co to je mateřský sbor a jak spolupracovat s pastorem.

Bude též prostor pro osobní rozhovory, modlitby, prorockou službu a relaxaci

Za BootCamp 2017

Jirka Pospíšil, www.zakladanisboru.webnode.cz