Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Paradoxy Parabible

Napsal(a)  Jindřich Novák  středa, 23. leden 2019 16.34

Náprstník červený (digitalis purpurea) je dvouletá rostlina z čeledi jitrocelovité. Dorůstá výšky až půl druhého metru, v našich končinách je celkem běžná a určitě jste na ni už v přírodě narazili. Má ale jednu vadu na kráse – je prudce jedovatá! Smrtelnou dávkou pro člověka mohou být pouhé dva listy. Už v malém množství způsobuje zánět v ústech, nevolnost a zvracení, avšak při požití toxického množství se nejprve objevuje místní podráždění zažívacího ústrojí, zvracení, průjmy, později dojde ke zpomalení pulsu, činnost srdeční je nepravidelná, dýchání je obtížné, mohou se objevit poruchy vidění (člověk vidí předměty různě zabarvené), halucinace, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě, po asi dvou hodinách se zrychluje a slábne puls. Smrt nastává zástavou srdce. V případě otravy je nutno okamžitě vyhledat pomoc, ovšem ani v případě dostupného lékařského ošetření není prognóza většinou dobrá.

Je zvláštním paradoxem, že právě tato smrtelně jedovatá rostlina obsahuje glykosidy, odborně nazývané digitalis, které se již 200 let používají k léčbě srdce. Ačkoli jsou dnes k dispozici nová a efektivnější léčiva, digitalis je stále hojně využíván. V léčbě srdečního selhání je jeho úloha zkrátka nezastupitelná. Digoxin, digitoxin, methyldigoxin, strofantin, oubain… Bez nádherné rostliny, v létě pokryté hustým hroznem červenofialových květů ve tvaru zvonečků, by žádný z těchto léků neexistoval.

Alexandr Flek (Saša) je známý svým překladem Bible 21. století, která se stala v roce 2009 bestsellerem. Určitě jste na ni už narazili. Do dnešního dne se totiž prodalo přes 120 000 celých Biblí, přes 120 000 Nových zákonů a neprodejných „gedeonských“ Nových zákonů už bylo vytištěno skoro 300 000. Je tedy naprosto zřejmé, že pokud se na české křesťanské scéně objeví cokoli z pera tohoto evangelického teologa, díky němuž má svou Bibli přes půl milionu Čechů, nezůstane to bez povšimnutí. Však také jeho nová kniha s názvem Parabible, která pojednává o tom, jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes, způsobila nemalý ohlas.

Pročítám na facebooku diskuzi k článku „Teolog a kazatel Flek napsal parafrázi bible z dnešních dnů“, uveřejněném na serveru Křesťan dnes a říkám si, že vás nemohu o tento „požitek“ ochudit. Číslo v závorce u jednotlivých příspěvků představuje počet „lajků“ neboli počet lidí, kteří projevili danému výroku své sympatie. Kromě toho, že jsem vybíral pouze příspěvky „křesťanů“, není bez zajímavosti rovněž fakt, že diskuze byla vedena 20. listopadu 2018, tedy den po vydání knihy. Drtivá většina diskutujících tak knihu pravděpodobně ani nečetla.

„Bible je bible. Nepotřebuje žádný parafráze. Duch vede k poznání. Bible naprosto stačí.“ (12)

„To mi přijde jako úplná a zbytečná blbost…“ (8)

„Nezlobte se na mně, ale četl jsem kousek této Parabible a mohu vám napsat, že je to normálně duchovní fraška.“ (3)

„To si musím sehnat.“ (0)

„Nemusím číst každý hnůj.“ (2)

„Chápala bych to od nevěřícího člověka, že si bude parafrázovat Bibli, ale od teologa?“ (7)

„Je to dobré k zapálení krbu. Někdo mi přečetl text z toho o víkendu, a to bylo rouhavé.“ (1)

„Těším se, až si ji přečtu!“ (1)

„Nic než prznění Bible.“ (11)

„Teolog (neteolog) je volaký zmätený… není třeba „modernizovat“ Bibli kralickou, její originální překlad jest unikátní a její staročeština výstižná.“ (11)

„Jdu objednávat, §§§ vypadá to skvěle.“ (0)

„Že se Boha nebojí, ten Flek. Vždyť jedním z tajemství Božího slova je ryzost... kdo smrdí, smrď ještě.“ (6)

„Ještě padesát let a Kristus bude homosexuál a Marie transka. Flek jen jede svou linii.“ (10)

„Nikto z ľudí nedokáže vysvetliť Božie myšlienky. Bibliu zjavuje sám Duch svätý, a nie ľudský názor.“ (5)

Nejsem sice lékař, ale mám ze čtení této diskuze naléhavý pocit, že s církví neboli tělem Kristovým není něco v pořádku. Na první pohled jsou zřejmé poruchy vnímání a halucinace. Jeden diskutér dokonce prohlásil: „Pokud je tato diskuse věrným obrazem toho, jací jsou ve skutečnosti křesťané, pak s takovou vírou nechci mít vůbec nic společného.“ (12) Neznepokojuje vás to množství hnisu? Tolik zloby, urážek a odsouzení jen kvůli jednomu parafrázovanému příběhu. To už není jen paradentóza. To vypadá na paratyfus!

Jistě mě tedy pochopíte, že jsem pro jednu Parabibli vlítnul do našeho knihkupectví Biblos v Českém Těšíně jak paragán. Naštěstí jich tam pár na parapetě leželo a já tak mohl na gauči, zkroucený jak paragraf, zhltnout její obsah na jeden zátah, což se mi za necelé dvě hodiny podařilo, i když jsem se snažil paralelně sledovat původní biblické znění daného příběhu. Paragon jsem ve spěchu zapomněl v obchodě.

Pokud však čekáte recenzi, podrobnější popis knihy nebo mé dojmy, zklamu vás. Nechci svým článkem působit další rozdělení ani měnit vaše paradigma na Fleka. Ti, kteří mají rádi parabolu, by byli nadšeni, jiní by však běželi pro paralen. Pokud ale ve vás po přečtení tohoto článku začne hlodat zvědavý parazit, klidně si Parabibli kupte. I kdyby se tam totiž přece jen něco jedovatého našlo, může vám to paradoxně pomoci.

Za přispění wikipedie sepsal

Jindřich Novák

AC KC Český Těšín

Naposledy změněno středa, 23 leden 2019 16:37
Používáním tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie.