Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Opravdu se setkávají s Bohem

Napsal(a)   úterý, 22. říjen 2019 09.45

(Rozhovor se Šárkou Beranovou, manželkou pastora sboru AC České Budějovice, společně jsou hlavními organizátory KF Young)

Mohla bys čtenářům ŽvK přiblížit, kde se vzala myšlenka KF Young, proč jste se rozhodli do toho jít?

Se Štěpánem jsme viděli potřebu nějakého programu pro dorosťáky. Možná je to i tím, že máme děti právě v tomto věku. Oni mají svoje potřeby, je záhodno se jim věnovat, investovat do nich. Děti věkové skupiny 10–14 let ve sborech máme, někde jsou jako „přerostlí“ ještě na besídkách, jinde jdou předčasně do mládeže. Viděli jsme, že tam je „díra na trhu“, a toužili jsme s tím něco udělat.

Jak vznikl koncept KF Young?

Chtěli jsme navázat na normální Kristfest, protože jsme viděli, že to funguje, že se to mladým líbí. S Martinem Pencem jsme vytvořili koncepci KF Young. Bylo nám jasné, že kvůli věku cílové skupiny bude třeba zajistit více hlídání, ale zároveň jsme jim chtěli udělat festivalovou atmosféru. Také jsme věděli, že děti na večerních programech budou dělat rozhodnutí, a velká rozhodnutí, která mohou ovlivnit celý jejich život. Samozřejmě je důležité, jak s Pánem žijeme po celý rok, ale i tak věřím, že tato rozhodnutí mají svůj význam. Někdo namítne, že je to davové, že to k ničemu není, ale já sama jsem to zažila a vím, že to může nastartovat něco dobrého, co pak může pokračovat po celý další rok. My jsme prostě chtěli, aby se děti přibližovaly k Bohu, aby s ním zažívaly první zkušenosti. Když nám v minulých ročnících děti psaly zpětnou vazbu, často se tam objevovalo, že to byla jejich první pořádná zkušenost s Bohem. Z toho jsme opravdu byli nadšení. Samozřejmostí jsou i hry, děti jsou do noci vzhůru, užívají si to, ale tím hlavním motorem pro další ročníky je, že vidíme, že se opravdu setkávají s Bohem.

Bývala jsem skeptická, že by ty děti mohly dělat taková vážná rozhodnutí…

To je právě to, hodně lidí si to myslí. Nejenže dělají taková rozhodnutí, ale zároveň se učí sloužit jedni druhým. Včera (rozhovor jsme nahrávali předposlední den konání KF Young, pozn. red.) za mnou přišla jedna třináctiletá holka a říkala, že se modlila za svou kamarádku, protože to vidí u vedoucích nebo dobrovolníků. I takové zkušenosti zde získávají.

Proč jste vybrali Kirka jako hlavního řečníka?

Znali jsme ho z velkého Kristfestu, protože tam už sloužil dva roky před KF Young. Věděli jsme tedy, jaká je jeho služba, co můžeme očekávat. On je neustále hodně nadšený, proto nás napadlo, že když je jeho povaha super pro mládežníky, ještě lepší bude pro dorosťáky. A myslím, že on je pro ty děti opravdu ten pravý, že se to povedlo.

Podle mého byl Kirk výborná volba. Doufám, že příští rok přijede znova.

Přemýšlíme o tom… Na KF je pravidlo, že jeden řečník třikrát, aby to nebylo pořád stejné, přemýšlíme, co dál…

Vaše věková skupina je ale 10–14 let, ty děti se rychleji „točí“…

Přesně tak. Prostě přemýšlíme, co dál...

Osobně si nedovedu představit na jeho místě někoho ještě nadšenějšího… Konkrétně moje děti se na něj moc těšily, a dokonce si vzpomněly i na to jeho pumped up

Já v podstatě také ne. Spíš mám strach, aby nám neklesla laťka, kterou Kirk nastavil dost vysoko… Na něm je vidět, že to není jen host, co si to tady odkáže, oni ve sboru mají modlitební setkání celý rok a za KF se modlí, vůbec za Českou republiku. I během roku mi píše maily, že na nás myslí a že se za službu na KF modlí. I za ty večery, aby děti byly zasaženy, aby Bůh jednal. Je prostě vidět, že to má na srdci.

A ten velký stan! To bylo nadšení v autě, když jsme ho za zatáčkou viděli…

Jojo, myslím, že se KF Young musí neustále vylepšovat, posunovat dál a ten stan tomu moc pomohl. Osobně jsem se bála, aby velký stan nezel prázdnotou, ale ne, bylo to moc fajn, děti si to užily, opravdu bylo vidět, že je to o level dál, že se to posunulo.

Tři roky jste to vedli nějakým způsobem, letos je velký stan, o jeden den víc… Proč?

Hodně dětí nám do anket psalo, že je to krátké, že si to nestihnou užít, a my jsme také cítili, že ještě jeden večer by stál za to. Cítili jsme, že je to správné rozhodnutí a že je to zase posun dál k lepšímu. Velký stan, KF o jeden den delší. První tři ročníky jsme to dělali takříkajíc na koleně, skoro sami. Až letos máme pořádný tým služebníků a dobrovolníků, kteří si to všechno sami platí, věnují tomu svou dovolenou a dřou tady neskutečným způsobem. Věřím, že to musí být znát na celém festivalu. Jsem za ně neskutečně vděčná. Převzali jednotlivé sekce, já už nemusím myslet na všechno, ale můžu se na ně spolehnout. Jsou to lidé, se kterými se nám velice dobře spolupracuje. Ještě jednou jim tímto děkuji za jejich práci!

A co program? Doznal i on určitých změn? Workshopy dříve nebyly, ne?

Nebyly. Workshopy bývají na velkém KF a nás tak napadlo, když s tím máme zkušenosti, že by se mohly realizovat i na Youngu. A protože už před dvěma lety nám Kirkův tým pomáhal s hodně věcmi, napadlo nás, že bychom mohli program vést tímto směrem. Že by bylo fajn, kdyby po dobu celého festivalu děti na něčem pod vedením týmu z Anglie pracovaly a na závěr by prezentovaly výsledek svého úsilí. Snad už i samotná přítomnost anglického týmu zde je přidanou hodnotou celého festivalu. Myslím, že i výběr workshopů se podařil, měla jsem strach, jak se děcka rozdělí, ale všechno tak do sebe pěkně zapadalo, Pán Bůh to řídil. Jsem nadšená.

Šárko, moc ti děkuji za rozhovor.

–ib–

Naposledy změněno úterý, 22 říjen 2019 10:09
Redakce

Internetová stránka: www.zivotvkristu.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie.