Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Zavři za sebou dveře

Napsal(a)   pátek, 16. říjen 2015 08.22

VOŠMT

Uklízíme průběžně. Myjeme po sobě nádobí, oplachujeme umyvadlo, když jsme si vyčistili zuby, vynášíme odpadky, jakmile je koš plný. Uklízíme však i systematicky. Jednou či dvakrát týdně provedeme úklid, na který v běžném provozu není čas: luxujeme, vytíráme podlahy, měníme ložní prádlo apod.

Podobně je tomu s modlitbou. Modlíme se průběžně. Bůh je na modlitbu od nás a se vším nám pomáhá. Děkujeme mu za jídlo, protože nám je opatřil. Prosíme ho za uzdravení, když nás něco zabolí. Žádáme ho o pomoc se školou, se zaměstnáním, stále a se vším se na něj obracíme.

Modlíme se však i systematicky. Na některé věci nemáme v běžném provozu čas, ale jsou důležité, např.: modlitba za naše sousedy, spolužáky, kolegy, modlitba za rodinu, lidi ve sboru, za vedení města a představitele našeho státu.

Když si Bůh zavolal poutníka, aby učinil pokání, řekl mu: „Navrať se, odkud jsi vyšel, do domu srdce svého, a zavři za sebou dveře.“ Poutník Boha poslechl a říká: „Sebral jsem, jak to jen šlo, své myšlenky, zavřel jsem oči, uši, ústa, nos a všecky vnější otvory a vstoupil jsem do nitra svého srdce…“ V tichu zlomeného srdce začal Bůh systematicky měnit celý poutníkův život.“ (J. A. Komenský, Labyrint světa a ráj srdce v jazyce 21. století, kap. XXXVII.)

Pro systematickou modlitbu je dobré si napsat seznam modlitebních potřeb, a ten jednou či dvakrát týdně pečlivě promodlit. Průběžná modlitba je vždy po ruce, avšak systematické modlitby vyžadují přípravu a koncentraci. Kdo se chce kvalitně pomodlit, musí se zbavit všech distraktorů: hlučného prostředí, mobilních telefonů, notebooků, tabletů a vůbec všeho, co by mohlo rozptýlit pozornost.

Drahý Pane Ježíši, uč nás se modlit za všech okolností (1Te 5,17) a také nás s sebou ber na opuštěná místa, kde budeme s Tebou sami. (Lk 4,42)

Mgr. Milan Buban, M. A.

Ředitel VOŠMT

Naposledy změněno pátek, 16 říjen 2015 08:28
Používáním tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie.