Modlíme se však i systematicky. Na některé věci nemáme v běžném provozu čas, ale jsou důležité, např.: modlitba za naše sousedy, spolužáky, kolegy, modlitba za rodinu, lidi ve sboru, za vedení města a představitele našeho státu.
Když si Bůh zavolal poutníka, aby učinil pokání, řekl mu: „Navrať se, odkud jsi vyšel, do domu srdce svého, a zavři za sebou dveře.“ Poutník Boha poslechl a říká: „Sebral jsem, jak to jen šlo, své myšlenky, zavřel jsem oči, uši, ústa, nos a všecky vnější otvory a vstoupil jsem do nitra svého srdce…“ V tichu zlomeného srdce začal Bůh systematicky měnit celý poutníkův život.“ (J. A. Komenský, Labyrint světa a ráj srdce v jazyce 21. století, kap. XXXVII.)
Pro systematickou modlitbu je dobré si napsat seznam modlitebních potřeb, a ten jednou či dvakrát týdně pečlivě promodlit. Průběžná modlitba je vždy po ruce, avšak systematické modlitby vyžadují přípravu a koncentraci. Kdo se chce kvalitně pomodlit, musí se zbavit všech distraktorů: hlučného prostředí, mobilních telefonů, notebooků, tabletů a vůbec všeho, co by mohlo rozptýlit pozornost.
Drahý Pane Ježíši, uč nás se modlit za všech okolností (1Te 5,17) a také nás s sebou ber na opuštěná místa, kde budeme s Tebou sami. (Lk 4,42)
Mgr. Milan Buban, M. A.
Ředitel VOŠMT